Anasayfa » Makaleler »
 Coronavirüs ve çeşitleri
CORONAVİRÜS VE ÇEŞİTLERİ
Tarih : 14.05.2020 13:13:19
Okunma Oranı : 234


CORONA VİRÜS ve ÇEŞİTLERİ

Corona kelime manası olarak Latincede kraliyet tacı anlamına gelmektedir. Corona virüsler farklı çeşitleri olan bir virüs grubudur. Şu ana kadar üç tipi dışında diğer türleri hafif seyretmiştir. Hayvanlarda çokça rastlanan bu virüs grubu, hayvandan insana ve insandan insana geçmektedir. (Medikal Park)
Bu virüs türlerinden önce Ebola Virüsüne değinmekte fayda var.
      Ebola Virüsü, ilk olarak 1976 yılında Sudan ve Kongo’da ortaya çıkan, ölümcül bir virüstür. Salgın Batı Afrika ülkelerine yayılmış ve 11 bin 325 kişi hayatını kaybetmiştir. Tespit edilen vaka sayılarının, ölümle sonuçlanma oranlarının yüzdesi oldukça yüksek olmuştur. Ebola, başka kıta ülkelerinin bazılarında görülmüşse de, yaşanan ölüm vakalarının tamamı Afrika’da olmuştur. İlginçtir, meyve yarasaları virüsün doğal kaynağı olarak bilinir. Bazı Fransız doktorlar, Covid-19 için geliştirdikleri aşıyı önce Afrikalılar üzerinde deneme fikrini öne sürmüşlerdi.  Bu düşüncelerini dile getirirken hiç bir utanma emaresi göstermeyen bu sözde medeni doktorlar, kim bilir talihsiz kıtayı, (bildiklerimizin dışında) daha neler için denek olarak kullanmışlar diye düşünmeden edemiyor insan. Çünkü özgürlükleri dâhil her şeyleri ellerinden alınıp, oradaki yoksul halka yapılanlar, yapılabilecek olanların göstergesi değil midir?
      Sars Virüsü, 2002 de Hong Kong da ortaya çıkan virüsün misk kedilerinden bulaştığı düşünülmektedir. Başta Çin olmak üzere 37 ülkeye yayılmıştır.
      Mers Virüsü, 2012 yılında Suudi Arabistan'da ortaya çıkmıştır. Yarasa ve develerden insanlara bulaştığı düşünülmektedir. Daha çok zatürre ve böbrek yetmezliğine sebep olan virüsün görüldüğü vakaların %30 u aşkını (1000 e yakın kişi) hayatını kaybetmiştir.
      Cocid-19, 2020 yılının Ocak ayında tanısı konmuştur. Çin’de ortaya çıkmış ve oradan da diğer dünya ülkelerine bulaşmıştır. Bu yazıyı yazdığım gün olan 10 Nisan 2020 tarihi itibari ile 101 bin 498 kişi hayatını kaybetmiştir. Covid-19, bilindiği üzere bir korona virüs çeşididir. Son bir kaç aydır ortaya çıkan ve başta ekonomi olmak üzere dünyadaki birçok dengeyi alt üst eden bu virüs çeşidi ile ilgili birçok iddia söylendi, teoriler üretildi. Hayata yaptığı ve daha yapacağı etkiler üzerinde daha iyi fikir sahibi olabilmemiz için, bu virüsten önceki birkaç salgını ele almamızda fayda var. Yeri gelmişken belirteyim, bahsini edeceğimiz bu virüs çeşitleri, covid-19 kadar etkili değildir. Ama covid-19 dan dan çok daha etkili olan, üstelik bulaşıcı da olmayan insanlık ayıbı unsurları da ele alacağız.
       Diğer virüsler dünyanın kısmi yerlerinde etkili olurken, Covid-19 neredeyse tüm dünyaya yayılmış durumda. Ölüm oranlarına baktığımızda, mers virüsü, sars virüsünden daha etkilidir. Ebola virüsü, mers virüsünden, Covid-19 ise eboladan, dolayısıyla hepsinden daha etkilidir. Bu virüslerin ortaya çıktığı dönemlerde, dördü içinde biyolojik silah düşünce ve söylemleri dile getirilmiştir. Özellikle Covid-19'un da bir korona virüs çeşidi olmasına rağmen, diğerlerine nazaran çok daha öldürücü ve bulaşıcılık gücü kat ve kat daha fazla olması bu olasılığı düşündürmektedir. Kim bilir belki yeni bir virüs, belki de var olan virüsün laboratuvar ortamında, bulaşıcı ve öldürme oranları yükseltilerek elde edilmiş biyolojik bir silahtır. Yazımızın ikinci kısmı, Covid-19 dan dan daha tehlikeli gerçekler ve Covid-19 sonrası ile ilgili olacaktır. Yazının devamında görüşmek üzere.
       Yukarıdaki virüslerin ortak özellikleri, bulaşıcı olmaları, ölümcül olmaları, yukarıda bahsi geçen omurgalı hayvanlardan bulaşma durumlarının yüksek olması, meyve yarasaları, misk kedileri, deve ve şempanze gibi hayvanlardan geçmiş olabileceği, birer virüs çeşidi olmaları...
 
  Selam ve dua ile kalınız....
 
      Adil KIYAK
     10/04/2020
Yazı ile ilgili bütün sorumluluklar yazarın şahsına aittir!
 
 

 

ALT SAYFALAR
NAMAZ VAKİTLERİ
Şehir :
::
TAKVİM